انقلاب اسلامی، تحول بنیادین در سیاست خارجی ایران

شما اینجا هستید

انقلاب اسلامی، تحول بنیادین در سیاست خارجی ایران
سلسله سخنرانی های کانون طلوعِ دفتر ارتباطات فرهنگی (وابسته به موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)) به مناسبت ایام الله دهه فجر و 44 سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، با موضوع «انقلاب اسلامی؛ تحول بنیادین در سیاست خارجی ایران» و با سخنرانی دکتر منوچهر محمدی(مدیر گروه علوم سیاسی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)) برگزار شد.
ایشان در آغاز با اشاره به شعار نه شرقی و نه غربی سیاست جمهور اسلامی ایران، آن را دست رد به سینه بلوک شرق و غرب که دو ابرقدرت سلطه گر بودند دانست و افزود: «این دو ابرقدرت بر اساس تفاهمی که داشتند می خواستند کشورهای کوچکتر را تحت سلطه خود درآورند اما جمهوری اسلامی دست رد به سینه هر دو زد و با تکیه بر حمایت مردمی توانست انقلابش را به ثمر برساند و سیاست نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی را مطرح کرد. و همین امر موجب دشمنی ها و خصومت های بیشتر این دو ابرقدرت علیه ایران اسلامی شد»
دکتر محمدی در تبیین شعار و سیاست «نه شرقی و نه غربی» گفت: «البته اینطور نیست که با هیچکدام تعامل نداشته باشیم. بلکه معنایش این است که زیر سلطه و زور شرق یا غرب نمی رویم.»
ایشان به وحدت سه قدرت آسیایی یعنی ایران، روسیه و چین اشاره کرد و افزود: «این امر به معنای شرق گرایی جمهوری اسلامی نیست بلکه به معنای زمینه سازی برای قدرتمند شدن ایران و سرعت در افول و سقوط آمریکاست».
مدیر گروه علوم سیاسی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به دلباختگی غربگرایان و اصلاح طلبان در تعامل با آمریکا و بی توجهی به دولت ها و قدرت های دیگر کشورها در دوران دکتر روحانی گفت: «من به عنوان دیپلمات به جرات می گویم استقبال و پذیرایی که از آقای رئیسی صورت گرفت نسبت به هیچکدام از روسای جمهور مشابه صورت نگرفته است. اما متاسفانه دوستان اصلاح طلب هیچ چیز را جز با نزدیکی با غرب تعریف نمی کنند».
ایشان با اشاره به سابقه اصلاح طلبان در مخالفت با‌امریکا گفت: «همین افراد در زمان شوروی، به گروههای چپ معروف بودند و می خواستند با شوروی در مقابل آمریکا متحد شوند؛ اما بعد از فروپاشی شوروی به جای اینکه با مردم متحد و همراه شوند، راست افراطی شدند و به آمریکا گرایش پیدا کردند».
استاد علوم سیاسی در ادامه گفت: «ما معتقدیم می توان سیاست نه شرقی نه غربی را پیدا کرد، بدون آنکه زیر سلطه آنان بود و در جهت حفظ منافع ملی و حفظ سه اصل حکم و عزت و مصلحت، با آنان تعامل داشت و همکاری کرد.»
وی در پایان تصریح کرد: «بدانید و یقین بدانید هر چه زمان می گذرد و جمهوری اسلامی قدرتمندتر می شود، به همان میزان امریکا و اروپا از سیاست های خصمانه خود دست خواهند کشید و روزی خواهد آمد که در مقابل جمهوری اسلامی صف خواهند بست تا در ایجاد رابطه با ایران با یکدیگر رقابت کنند».
 
مشاهده فيلم:
https://www.aparat.com/v/WMiEv