جایگاه کارشناسی در نظریه ولایت فقیه

شما اینجا هستید

جایگاه کارشناسی در نظریه ولایت فقیه
حجت الاسلام قاسم روانبخش
حجت الاسلام روانبخش در جلسه کانون طلوع با اشاره به سیر سخنان واکسن‌ستیزان از آغاز اپیدمی کرونا تاکنون، به ارتباط آنان با جریانات سیاسی مانند احمدی‌نژاد و سایر جریان‌های اقتصادی و اخلاقی که به دنبال کسب منافع اقتصادی و شهرت‌طلبی در جامعه هستند، به گفتار و رفتار مقام معظم رهبری در این خصوص اشاره کرد و گفت: "مخالفان معتقدند از آن‌جا که آقا در این مسائل متخصص نیستند، لذا فعل ایشان برای وجوب و جواز حجت نیست و آن را به  سم خوردن امام رضا(ع) تشبیه می‌کنند و تبعیت از رهبری را در این خصوص لازم نمی‌دانند. ایشان افزود این افراد حتی پا را فراتر گذاشته و با ادبیات سخیف برای عدم‌لزوم تبعیت از رهبری، عمل جراحی پروستات ایشان را مثال می‌زنند که خانم‌ها باید چگونه در این خصوص از رهبری تبعیت داشته باشند؟!  و به این صورت قداست شکنی می‌کنند".
 
ایشان در ادامه اضافه کرد: متاسفانه در فضای مجازی این مباحث به اسم حوزه علميه منتشر می‌شود و بازتاب مناسبی ندارد. این عده به این‌گونه اظهارات بسنده نکرده و به تجمعات و لشکر‌کشی روآورده‌اند.
 
استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به ادله مخالفان واكسيناسيون پرداخت و افزود: مخالفان به سه دليلِ عدم‌عصمت ولی فقیه، اختیارات زیاد و عدم‌تخصص رهبری، و بالاخره نصیحت و خیرخواهی و بسط ید ولی جامعه، تبعیت از دستورات رهبری را در اين موضوع ضروري نمی‌دانند.
 
دكتر روانبخش در خصوص بحث احتمال اشتباهات رهبری افزودند: ولی فقیه علاوه بر صدور حکم باید تطبیق بر مصداق نیز انجام دهد. بر فرض ارتکاب اشتباه غیرعمدی، همان‌گونه که این احتمال در مرجع تقلید نیز وجود دارد و گفته می‌شود که مراجع و مقلدین نزد خداوند معذورند، در این‌جا هم باید همین بیان را گفت.
 
ایشان در پایان با اشاره به سخن امام خمینی(ره) در رجوع به عرف خاص و عام و نیز تبعیت از احکام ثانوی، جایگاه طرح مباحث کارشناسی را در مجامع علمی و تخصصی دانسته و افزودند: بر فرض اشتباه فقیه راهی جز مراجعه به نظرات کارشناسی نیست و سکوت و اهمال نسبت به مصالح مهمه مردم عاقلانه نیست و پیروی از تصمیمات ستاد کرونا بهترین راه برای کنترل اپیدمی کرونا است.
مشروح این جلسه را می توانید اینجا ملاحظه فرمایید