دكترين هزار خنجر و راهكار مقابله با آن

شما اینجا هستید

دکترین هزار خنجر و راهکار مقابله با آن
سلسله سخنرانی های کانون طلوعِ دفتر ارتباطات فرهنگی (وابسته به موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)) به مناسبت ایام الله دهه فجر و 44 سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، با موضوع «دکترین هزار خنجر» و با سخنرانی دکتر منوچهر محمدی(مدیر گروه علوم سیاسی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)) برگزار شد.
ایشان با تقسیم بندی دوره های دشمنی با جمهوری اسلامی ایران به سه دوره جنگ سخت، جنگ نرم و نفود، و شکست در  سه جنگ نظامی، اعتقادی و اقتصادی، دوره کنونی را دوره دکترین هزار خنجر دانست و افزود: «دشمن در این تئوری، در پی وارد کردن ضربات متعدد و پی در پی به جمهوری اسلامی است تا بلکه یکی از آن ضربات به قلب نظام فرود آید و آن را سرنگون سازد.»
ایشان ده فرمان این دکترین را چنین بیان نمود: «مخفی کردن پیشرفت های ایران، ضریب دادن به مشکلات و نارسایی ها، بزرگنمایی پیشرفت دشمنان ایران، تسری فساد به همه مسئولین نظام،‌ ناامید کردن مردم از بهبود وضعیت، کشته سازی در همه اعتراضات و شورش ها، تمسخر روحانیت به هر بهانه ای، ترویج و تبلیغ نامزدهای ناکارآمد در انتخابات با هدف ناکارآمد نشان دادن نظام اسلامی،‌ فساد مسئول منتخب مردم را به حساب نظام گذاشتن، تخریب چهره قهرمانان و خدمتگذاران کشور و جلوگیری از الگو شدن آنان در جامعه».
استاد علوم سياسي و روابط بين الملل، با اشاره به نمونه ای از اجرای این دکترین در تجمعات کشاوران و معلمان و سفر آیت الله رئیسی به مسکو و موفقیت ایشان در کنترل وضعیت کرونا در کشور گفت: «در دکترین هزار خنجر، اساسا دستاوردها و موفقیت های دولت آقای رئیسی دیده نمی شود».
ایشان در ادامه با اشاره به سفر مهم آقای رئیسی به مسکو گفت: «بهترین تشریفات در استقبال و مذاکرات با اقای رئیسی توسط روسیه صورت گرفت. برای اولین بار گارد تشریفات در فرودگاه برای ایشان  اعمال شد. مساله انتظار پوتین برای ورود اقای رئیسی و نیز نماز خواندن ایشان، همچنین سه ساعت مذاکره مستقیم، در طول تاریخ کشور روسیه بی سابقه است. اما هیچکدام از این مسائل به دلیل فرمان تخریب و تحریف، توسط رسانه های غرب زده دیده نمی شود و مسائلی همچون "کنار گذاشتن سیاست نه شرقی نه غربی" یا "رویکرد شرقی شدن در مقابل غربی شدن" را مطرح می کنند؛ در حالی نه این شرق آن شرق قبل است، و نه ایران امروز، ایران ضعیف گذشته.»
ایشان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، وظیفه نخبگان جامعه را در مقابل با تئوری هزار خنجر و تخریب و تحریف، جهاد تبیین دانست و افزود: «البته این فعالیت های دشمن ره به جایی نمی برد، اما موجب هزینه تراشی می شود و برای جلوگیری از این امر تبیین و روشنگری ضرورت دارد».
مدير گروه علوم سياسي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)  با اشاره به مقاومت نظام در مسائل هسته ای، گفت: «امروز در اروپا سر مساله هسته ای ایران نزاع است و اعتراف می کنند که نه تنها این فشارها موجب تضعیف ایران نشده بلکه جمهوری اسلامی را مقاوم‌تر کرده است».
ایشان با اشاره به اینکه سیاست «توازن» در جمهوری اسلامی به خوبی تبیین نشده افزود: «توازن به این معناست که نزدیک کشورها به ایران، اگر دوستانه باشد، ما هم دوستانه برخورد می کنیم و اگر خصمانه بود، خصمانه برخود می کنیم و اینطور نیست که دشمنی و خصومت ما با شرق و غرب همیشگی باشد؛ چرا که اصل عزت به ما اجازه نمی دهد زیر بار زور برویم».
ایشان در پایان به مساله مذاکره با آمریکا اشاره کرد و گفت: «روحیه آمریکا در سالهای گذشته استکباری و با نگاه از بالا به پایین به کشورها بوده است، اما امروز آمریکا از موضع ضعف وارد شده و با رعایت اصل عزت و کرامت جمهوری اسلامی ایران، این مذاکره نفی نمی شود».
مشاهده فيلم:
https://aparat.com/v/yhZbL