وظيفه نخبگان در انتخابات

شما اینجا هستید

وظيفه نخبگان در انتخابات
 
علامه مصباح يزدي(ره)
 
- مردم ما از لحاظ مسائل اجتماعی ـ سیاسی در شرایطی قرار گرفتند که صرف تبعیت از یک شعار و امثال آن تکلیفشان را تعیین نمی‌کند....در هیچ کدام از انتخابات‌هایی که در سال‌های اخیر واقع شده هیچ لیستی کاملا رأی نیاورده است...این‌که افراد خودشان به فکر خودشان ارزش بدهند، بخواهند بفهمند و تبعیت محض از کسی نداشته باشند، پدیده مبارکی است.
 
- شکی نیست که همه افراد جامعه از نظر تأثیرگذاری در دیگران مساوی نیستند... کسانی هستند که حرفشان بیشتر در مردم اثر می‌کند و  مردم بیشتر به آنها اعتنا می‌کنند، فکرشان را مورد توجه قرار می‌دهند، بررسی می‌کنند...از این رو تکلیف کسانی که موقعیت‌های ویژه‌ تأثیرگذاری در اجتماع دارند، سنگین‌تر می‌شود.... کسی که می‌تواند در صد نفر اثر بگذارد و گاهی شاید افرادی باشند که می‌توانند در میلیون‌ها انسان اثر بگذارند، مسئولیت دارند، اگر اثر خوب گذاشتند در ثواب آنها شریکند و اگر اثر بد گذاشتند در گناهشان شریکند. این حساب خداست. درست است که لاَ تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى؛ هیچ کس بار کسی را نمی‌کشد، اما در آیه دیگری نیز فرموده؛ وَلَیَحْمِلُنَّ أَثْقَالَهُمْ وَأَثْقَالا مَّعَ أَثْقَالِهِمْ؛ کسانی که دیگران را گمراه کردند هم بار خودشان سنگین است و هم بار دیگران بر دوش آنهاست؛ شما در گناه آنها شریکید.
 
- این‌جا جای تعارف نیست، که ما بگوییم آقا شما خیلی موقعیت‌تان در اجتماع بالاست و او هم تواضع کند و بگوید نه خیر من هیچ چیز نیستم. هر کسی بینه و بین الله باید حساب کند من در جامعه چه موقعیتی دارم؟ چه اندازه می‌توانم در دیگران اثر بگذارم؟ از چه راهی می‌توانم اثر بگذارم؟ آیا اثری که می‌توانم بگذارم اثر خوبی است و باعث رشد، هدایت و سعادت دیگران می‌شود؟ آیا کارهایم باعث پیشرفت اسلام، انقلاب، معنویت و ارزش‌های اسلامی می‌شود یا برعکس؟ 
 
- هر کسی باید کلاه خودش را قاضی کند تا تکلیف_خودش را بهتر بفهمد؛ یکی وظیفه‌اش این می‌شود که باید خودش را به عنوان کاندیدا معرفی کند و بینه و بین الله تشخیصش این است، ممکن است اشتباه کند، ولی تشخیص خودش این است که من بهتر از دیگران می‌توانم به اسلام و جامعه خدمت کنم. وظیفه این فرد است شرکت کند و اگر بگوید نه، من چیزی نیستم و کاری از دستم برنمی‌آید، کوتاهی کرده و مسئول است. افرادی هم که می‌توانند کمک کنند تا  شخص اصلح سرکار بیاید، هر چه کوتاهی کنند مسئول‌اند.
 
- این درست نیست که بگویم "رأی مال خود من است و به هر که بخواهم می‌دهم"؛ البته تکوینا هر کسی آزاد است، اما این آزادی_تکوینی با مسئولیت در برابر انتخاب، منافات ندارد؛ کسی حق ندارد به شما تحمیل کند که به چه کسی رأی بدهید، اما خدا می‌تواند از شما سؤال کند که چرا به این رأی دادی؛ تو که عیبش را می‌دانستی و می‌دانستی به درد این کار نمی‌خورد، چرا به او رأی دادی؟...تو که می‌دانستی فلانی اصلح است، چرا به او رأی ندادی؟ با این کار باعث شدی او رأی نیاورد و نتواند خدمت کند. توجه داشته باشیم که همه ما غیر از آن وظیفه شخصی که خودمان داریم، در سطح اجتماع، وظایف اجتماعی متعددی داریم.
 
- خدا روز به روز و ساعت به ساعت بر علوّ درجات امام(ره) بیفزاید. او بود که جامعه ما را به خوبی، متوجه این مسئولیت ساخت. او بود که گفت این‌ها به عنوان یک وظیفه شرعی همانند نماز خواندن، واجب است. او بود که گفت این مسائل صرف یک وظیفه ملی، استفاده از حق و امثال آن نیست، تکلیف شرعی است و اگر به این وظایف عمل نکنیم مؤاخذه خدایی داریم.
 
مطالعه كامل سخنراني:
https://mesbahyazdi.ir/node/4682