انقلاب اسلامي و پيشرفت

شما اینجا هستید

انقلاب اسلامی و پیشرفت
سلسله سخنرانی های کانون طلوعِ دفتر ارتباطات فرهنگی (وابسته به موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)) به مناسبت ایام الله دهه فجر و 44 سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، با موضوع «انقلاب اسلامی و پیشرفت» و با سخنرانی دکتر محمد جواد توکلی(عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)) برگزار شد.
ایشان در ابتدا ضمن تبیین مفهوم توسعه و پیشرفت و تفاوت آن یا یکدیگر گفت: «پیشرفت اقتصادی یعنی "افزایش توان تولید اقتصادی همراه با عدالت و استقلال اقتصادی در راستای معنویت"؛ اما در مفهوم توسعه تنها رشد اقتصادی مادی و به اصطلاح بزرگ شدن کیک مهم است و مساله ای مانند قدرت خرید مردم یا عدالت و معنویت مطرح نیست».
وی در ادامه به مولفه های پیشرفت اقتصادی اشاره کرد و بالا بردن ظرفیت تولید کشور، ثبات و استقلال اقتصادی، برنامه ریزی عادلانه و در مسیر معنویت بودن را از مهمترین مولفه های پیشرفت دانست و با تاکید بر عنصر معنویت در رشد اقتصادی گفت: «در شاخص توسعه انسانی، جامعه ای توسعه یافته است که از نظر مالی، علمی و سلامت جسمی، رو به رشد باشد؛ اما مطالعات نشان می دهد نرخ طلاق در مناطقی که چنین توسعه ای داشته اند، بالاتر است و از استحکام خانواده برخوردار نیستند. بنابراین الزاما هر نوع توسعه اقتصادی مطلوب نیست»
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه به دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه رشد اقتصادی با توجه به مولفه های فوق پرداخت و افزود: «وقتی از دستاوردهای اقتصادی جمهوری اسلامی صحبت می کنیم باید شرایط جغرافیایی و سیاسی و امنیتی را هم در نظر بگیریم. جمهوری اسلامی همواره در تحریم و تهاجم بوده است. در جنگ تحمیلی حدود سه هزار میلیارد خسارت به ما وارد شد. بعد از جنگ تحمیلی، تحریم های شدید اقتصادی به خصوص در دهه 90 را شاهد بوده ایم؛ و جمهوری اسلامی در واقع در چنین موقعیتی به پیشرفت های اقتصادی دست یافته است.»
دکتر توکلی در ادامه به تشریح رشد اقتصادی در گام اول انقلاب پرداخت و بر اساس شاخص های کلان، وضعیت اقتصادی ایران اسلامی را با پیش از انقلاب مقایسه نمود و در ادامه به رشد زیرساخت های عمرانی، بهداشتی، رسانه ای، آموزشی، ورزشی، نظامی و... اشاره کرد و با ارائه آمار و ارقام، به دستاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه ها پرداخت.
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در مساله ثبات و استقلال سیاسی به افزایش توان و تولید داخلی تاکید کرد و رویکرد خودکفایی را در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار داد. وی با بیان مقایسه اشتباهی که نسبت به برخی کشورها صورت می گیرد، بر ضرورت وجود شاخص استقلال اقتصادی در تحلیل وضعیت کشورها تاکید کرد وگفت: «علی رغم وضعیت ظاهری و رفاه نسبی برخی کشورها، اما ساختار تولیدی آنها تعطیل است و رقم بیکاری بسیار بالاست. آنها نفت صادر می کنند و کالا وارد می کنند و این امر هرچند رفاه می آورد اما بسیار شکننده ای است؛ چراکه وقتی نفت نداشته باشی یا در درآمدهای نفتی دچار مشکل شوی، بسیار فقیر خواهی شد.»
ایشان درادامه به بهره مندی عادلانه از رشد اقتصادی اشاره کرد و گفت: «به واسطه سیاست های اشتباهی که در سه دهه اخیر اجرا شده، عدالت در توزیع خدمات، امکانات، فرصت ها، منابع مخدوش شده است. اما این کمبودها ناشی از مشکلات ساختاری باقی مانده از دوران پهلوی و نیز سیاست های اشتباه، و تحریم های اقتصادی بوده است. با اینحال به طور کلی می توان گفت بعد از انقلاب شاهد نوعی ارتقای عمومی سطح رفاه بوده ایم. مثلا شاخص ها نشان می دهد بعد از انقلاب افزایش 4 برابری درآمد سرانه، و افزایش 4 برابری قدرت خرید نسبی مردم صورت گرفته است». ایشان در ادامه به مواردی همچون افزایش امید به زندگی، افزایش سهم افراد از خودرو و مسکن، افزایش تنوع کالا در سبد خانوار، افزایش مصرف کالری، افزایش خدمات بانکی، افزایش سرانه بهداشت و درمان و... را با نگاه آماری مورد بررسی قرار داد.
دکتر توکلی افزایش رشد معنوی را نیز به عنوان شاخص دیگر پیشرفت ذکر کرد و با مقایسه با کشورهایی ماتند ترکیه و امارات و فسادهای اخلاقی آن گفت: «ما با رعایت حدود و قیود انسانی و اسلامی توانسته ایم در افزایش مساجد، هیئت مذهبی، موسسات خیریه، موسسات قرض الحسنه و نیز مراسمات اعتکاف و... رشد چشمگیری داشته باشیم».
ایشان در ادامه به ظرفیت سنجی اقتصادی اشاره کرد و گفت: «ما بعد از انقلاب ساختارها و بسترهای پیشرفت را کرده ایم. ما با نیروی انسانی و زیر ساخت هایی که ایجاد کرده ایم، و نیز ظرفیت های ذاتی نیز مانند شرایط اقلیمی و جغرافیایی و منابع غنی که داریم می توانیم پرش اقتصادی داشته باشیم. اما دو مشکل ساختاری و سیاست گذاری اقتصادی مانع این امر شده اند».
ایشان در پایان با ارائه راه حل برون رفت از مشکلات فعلی اقتصاد کشور گفت: «ما باید در گام دوم انقلاب به سمت اصلاحات ساختاری برویم و ساختارها را به خصوص در بعد شفافیت اقتصادی، اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی و حمایتی، اصلاح نظام بودجه ریزی و عدول از سیاست های شوک درمانی، اصلاح کنیم.»
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) همچنین اصلاح سیاست های اقتصادی را به عنوان اقدام دوم برای رشد و پیشرفت اقتصادی ذکر کرد و افزود: «ما باید بر اساس مبانی اقتصاد اسلامی، مبانی الگو اسلامی ایرانی پیشرفت، مبانی اقتصاد مقاومتی،  به جای وارد کردن شوک به مردم، به توانمند سازی مردم و صنایع رو آوریم. به عنوان مثال: کره جنوبی مبلغ زیادی به صنایع خود برای اتوماسیون و رباتیک داد که به تولید آن بسیار کمک کرد. اما ما به جای تقویت و کمک به تولید، قیمت خودرو را افزایش می دهیم!»
ایشان در پایان تاکید کرد: «اقتصاد ایران با توجه به ظرفیت هایی که دارد، غول نفهته ای است که می تواند با اصلاحات ساختاری و سیاستی بلند مدت، روی دست قدرت های نوظهور منطقه بلند شود و برچم سیاست اقتصادی مقاومتی را بلند کرده و به الگوی موفق جهانیان تبدیل شود.»
مشاهده فیلم:
https://aparat.com/v/ulDQE