نقدی بر اظهارات غیرمسئولانه این روزها علیه واکسیناسیون

شما اینجا هستید

نقدی بر اظهارات غیرمسئولانه این روزها علیه واکسیناسیون
هادی قطبی
اشاره
هر چه از زمان شیوع بیماری کرونا می‌گذرد، شاهد اظهارات و انتقادات تندتری نسبت به واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی هستیم. متاسفانه عمده این سخنان توسط کسانی اظهار می‌شود که بنیه علمی چندانی نداشته و تحت تاثیر شایعات و اخبار فضای مجازی قرار می‌گیرند و با هدف جریان‌ـسازی، سخنان و نوشته‌های خود را نشر داده و منجر به تشویش اذهان عمومی شده وخواسته و یا ناخواسته آب به آسیاب دشمن می‌ریزند.
این افراد به دلیل عدم تخصص کافی و نیز عدم جایگاه قانونی و با بهانه‌های طب سنتی و اسلامی و...، انتقادات تندی را نسبت به عملکرد وزارت بهداشت و نیز سایر مسئولین نظام در مقابله با ویروس کرونا  مطرح می‌کنند که شایسته است مورد نقد و بررسی قرار گیرند.
نوشتار زیر تنها به چند نکته که اخیرا در فضای مجازی منتشر شده می‌پردازد:
برخی می‌گویند: "واکسن برکت خرداد امسال در دقیقه۹۰ عرضه شد تا وقت تنگ باشد و بدون طی مراحل بالینی  سریع مجوز بگیرد!"
بسیار عجیب است که این عده نمی‌دانند واکسن برکت از سال قبل مراحل تست بالینی‌ خود را پشت سر گذرانده است. نهم دی ماه سال۹۹ اولین واکسن برکت به دختر  دکتر مخبر(مسئول ستاد اجرایی فرمان امام و شرکت سازنده واکسن) زده شد. چه کسی می‌گوید "تازه خرداد شروع شد و نیاز داشت چند ماه بگذرد؟"
همین افراد می‌گویند: "رهبری عاقلانه‌ترین کار ممکن را کرد و این واکسن را زد."
در حالی که براساس مقدمه اشتباهی که چیده‌اند، "این واکسن هنوز تست نشده و هیچ چیز آن مشخص نیست". با این سخنان به ذهن مخاطب چه چیز القاء می‌شود؟ زدن واکسن بدون تست توسط رهبری!! آیا این کار عاقلانه است؟!
باید گفت: واقعیت چیز دیگری است و تمام مراحل واکسن قبلا انجام شده و رهبری معظم نیز نتایج آن را دیده بودند و با اطمینان کامل و اعتماد بالا به ساخت دانشمندان خودمان، واکسن برکت را انتخاب کردند.
عده‌ای معتقدند: "رهبری با زدن واکسن برکت، خودش رو فدا کرد!"
متاسفانه این یک اشتباه محض و از روی ناآگاهی است که به رهبری نسبت داده می‌شود. چراکه رهبری معظم در چنین مواردی شرعا نمی‌تواند و نباید جان خود را به خطر بندازد، چه رسد که بخواهد  با این کار جان مردم را به خطر بیندازد و بعد هم تصریح کنند "فرمول واکسن را در اختیار جهانیان قرار دهید!" یعنی دنیا را هم به خطر بیندازد!!
این چه منطق عجیبی است شما دارید؟!  چرا هر چه خود می‌پسندید، به رهبری نسبت می‌دهید و می‌گویید "هوشمندانه‌ترین و عاقلانه‌ترین کار ممکن را انجام داند!"
درست این است که بگوییم: رهبری معظم با داشتن حجت عقلی و شرعی، برای حفظ جان‌ خود و انسان‌ها این کار را انجام دادند. حال اگر ما تشخیص دیگری در زدن یا نزدن واکسن داریم، امر دیگری است که نباید آن را به رهبری نسبت داده شود.
برخی معتقدند: "آقا گفتن اگر می‌خواهید واکسن بزنید، برکت بزنید."
ما ضمن توصیه و تشویق به زدن واکسن برکت، اما اعتراض داریم که چرا چنین سخنانی را به رهبر انقلاب نسبت می‌دهید؟ ایشان در چهارم تیرماه که دوز اول واکسن را دریافت کردند، تصریح کردند که  "من دوست داشتم ایرانی بزنم" و تصریح کردند: "البته وقتی نیاز باشد، استفاده از واکسن خارجی در کنار واکسن ایرانی نیز ایرادی ندارد."
ضمن آن‌که تولیدات واکسن برکت به گونه‌ای نیست که بتواند نیاز مردم در سطح کشور را تامین کند و در برخی استان‌ها متاسفانه دچار کمبود شدید واکسن برکت هستیم و لازم است واکسن‌های خارجی مطمئن نیز استفاده شوند. به ویژه آن‌که برخی واکسن‌های خارجی نیز از نظر علمی و حتی از نظر برخی اطبای سنتی، مورد تایید است.
واقعا این افراد از کجا می‌گویند: "رهبری گفتند فقط برکت بزنید"؟!  البته ما تعصب نداریم و اگر واقعا ثابت شود رهبری چنین خواسته‌ای دارند ـ ولو در جلسه‌ای خصوصی بیان داشته باشند ـ خود و دیگران را تا زمان فراوانی این واکسن به صبر دعوت می‌کنیم.
 عمده این افراد معتقدند: کروناهراسی در ایران با هدف کاهش جمعیت است و اظهار می‌دارند: "تمام  دنیا درگیر کرونا شد تا ایران رشد نسل نداشته باشه!!"
واقعا هیچ راه دیگری برای کاهش نسل در ایران نبود؟ آیا نمی‌توانستند کاری کنند که فقط جمعیت ایران کم شود؟ اتفاقا ایران اکنون در رشد نسل نیست و بلکه دچار رشد منفی هستیم و خود ما داریم با سبک زندگی نادرست و فرهنگ غلط و خواسته‌های زودگذر، نسل خود را کاهش می‌دهیم؛ دیگر چه نیازی به ویروس وحشی کرونا و واکسن و  دارو درمانی است؟!
برخی دیگر بدون تخصص کافی به مساله جنگ بیولوژیکی در مباحث کروناهراسی نیز اشاره می‌کنند که این ویروس دست‌ساز بشر بوده و برای نابودی بشریت ساخته شده است.
ما جنگ بیولوژیک را بدون دلیل علمی، نه نفی  و نه تایید می‌کنیم ؛ و معتقدیم باید برای مقابله با آن همیشه آماده بود. البته این‌که کرونا جنگ بیولوژیکی هست یا نه، مدت‌ها باید بگذرد تا اثبات شود. کسانی که با فلسفه طب آشنایی داشته باشند می‌دانند که تولید بیماری برای تجارت یا حتی  تجربه و آزمایشات علمی، در تمدن غربی امر عادی است، اما جنگ بیولوژیک در مساله کرونا، نیازمند اسناد و مدارک قوی‌تری است که به آسانی در اختیار کسی قرار ندارد و نیازمند بررسی‌های علمی توسط متخصصان این علم است و پرداختن به این موضوع صرفا یک بحث علمی است و راهکاری را برای مقابله پیش روی ما قرار نمی‌دهد. دشمن‌شناسی نیز اصولی دارد، از جمله جوانمردی و راستگویی؛ و  نمی‌توان هر چه دلمان خواست به بیگانگان نسبت دهیم و موجب مشغولیت و تشویش اذهان شویم.
این‌که "زدن واکسن انسان را هم‌جنس‌گرا می‌کند" یا "در واکسن‌ها تراشه می‌گذارند تا انسان را مثل ربات یا حیوان کنند" یا "واکسن برای عقیم‌سازی و کاهش جمعیت است" و یا عوارض عجیب و غریب دیگری از این قبیل است، جز دامن زدن به شایعات بی‌اساس و تشویش اذهان عمومی و اختلال در نظام سلامت جامعه حاصل دیگری ندارد.
برخی در اظهار نظرهای شخصی خود به گونه‌ای سخن می‌گویند که گویی همه مسئولین کشور  شیاد بوده و عامل دشمن هستند! یعنی انسان گمان می‌کند در عصر شاهان پهلوی یا کشورهای استعماری زندگی می‌کند چون آن قدر در جمهوری اسلامی، اطرافیان رهبری، مشاوران ایشان، وزراء، نمایندگان و... همه به نوعی خائن، نفوذی و به دنبال براندازی هستند!
تحلیل‌گران عزیز! هیچ ملاحظه فرمودید که اگر اعتماد مردم از نظام و منسوبین رهبر معظم انقلاب سلب شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟! اگر قدری تامل فرمایید با این نوع اظهارات آن‌هم در بالای منبر و هیئت و ... ناخواسته داریم به تئوری "صفر و صد" دامن می‌زنیم و زمینه‌های سقوط نظام را فراهم می‌کنیم. این آقایان اگر واقعا به عالم غیب متصلند، بگویند تا ما هم بدانیم...
به عنوان مثال این افراد به گونه‌ای درباره آقای نمکی سخن می‌گویند که گویی "وی عامل اصلی ویروس کرونا در ایران بوده و  ماموریتی جز کشتار مردم ایران نداشته است!" در حالی که  رهبری معظم در طی این دو سال از ایشان ضمن برخی نصایح و انتقادات دلسوزانه، مکرر تقدیر و تشکر کرده است.  آیا می‌توان گفت تمجیدهای ایشان از آقای دکتر نمکی مصلحتی بوده است؟! آیا رهبر جامعه با مصلحت‌بازی جان مردم را به مخاطره می‌اندازد؟!  آیا اگر مساله نفوذ در شبکه بهداشت این‌قدر جدی باشد، رهبری بی‌تفاوت از کنار آن می‌گذرد؟!
حضرت آقا در اولین دیدار با هیئت دولت ششم شهریور ماه تصریح کردند: "در مسئله‌ی سلامت تلاش خوبی در دولت گذشته شد، کارهای خوبی انجام دادند، دنبال کردند، هم برای تولید واکسن کار شد، هم برای واردات واکسن کار شد؛ حالا شایعاتی در دهن‌ها هست که این‌ها غالباً اعتبار ندارد؛ غالباً بی‌اعتبار است؛ کارهای خوبی انجام گرفت؛ باید این کارها دنبال بشود و تأکید بشود"
ایشان تصریح کردند به شایعات توجه نکنید. آیا این فرمایشات برای ما ملاک نیست؟ آیا هیچ گاه بررسی کرده‌اید که منظور ایشان از شایعات چه بوده است؟!
البته ما منکر نواقص و کم‌کاری‌ها و ناهماهنگی‌های مربوط به بهداشت و سلامت و امکان تحقق و عدم آن در مصوبات ستاد مبارزه با کرونا نیستیم، اما این دلیل نمی‌شود که بگوییم آقای نمکی یک مأمور و نفوذی است! ما باید روزی در مقابل خدا برای این سخنان خود پاسخ‌گو باشیم.
آری؛
سخن پایانی ما این است که اصولا چرا باید مردم به سخنان امثال شما و همفکرانتان گوش دهند و به سخن صدها عالم دینی و عالم فرزانه و متخصصان و کارشناسان دیگر توجه نکنند؟! در بهترین حالت اگر شما را متخصص امور پزشکی و امنیتی و سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و حدیثی و تاریخی و... بدانیم، سوال این است که اگر بحث علمی و کارشناسی دارید چرا بالای منبر در محضر عموم جامعه طرح می‌کنید؟! مردم چه گناهی کردند که باید شاهد دعوای شما با شبکه بهداشت باشند؟! به قول شهید مطهری بیایید در جمع متخصصین سخن خود را بگویید تا اگر نقد و پاسخی هست، آن را بشنوید.
به کدام دلیل و جایگاه قانونی شما باید برای دیگران نسخه بپیچید و اصرار دارید حرف و تشخیص شما ملاک عمل مردم  جهان باشد؟ چرا من طلبه‌ای که باید سرباز ولایت باشم، خواسته یا ناخواسته تبدیل به نیروی دشمن شادکن در جبهه خودی بشوم؟!
وقتی زمینه‌سازی نکرده‌ایم، وقتی یک قدم کار علمی نداریم، وقتی انجمن و لجنه علمی در حوزه علمیه برای علم پزشکی نداریم، وقتی اطبای سنتی و اسلامی هنوز حرف واحدی برای یک بیماری نمی‌زنند و راهکار نجاتی برای مردم جهان با تنوع مزاج‌ها و گروه‌های خونی و سن و جنس و... ندارند، وقتی دچار ضعف مبانی اعتقادی و فلسفی و علمی هستیم، به چه دلیل از دین و مبانی دینی خرج می‌کنیم خود را هزینه می‌کنیم؟ چرا با یک واکسن یا شیوه نامه‌های بهداشتی که می‌تواند مانع مرگ انسان‌ها شود مخالفت می‌کنیم؟! به چه دلیل برای کشته شدن یک یا چند نفر به دلیل واکسیناسیون، باید چند میلیون جامعه ایرانی از آن استفاده نکنند؟ چرا گاه خلاف فرمایشان صریح رهبری اظهار نظر می‌کنیم؟!
سخن اول و آخر ما همین است:
ما چشممان به دهان فرمانده است و حجت شرعی داریم. ما باید وظیفه خود را انجام دهیم، نه این‌که برای دیگران وظیفه تراشی کنیم و رهبری را در تنگنا و  محذوریت قرار دهیم.
و العاقبه للمتقین