وظايف سه گانه روحانيت در عرصه جهاد تبيين

شما اینجا هستید

وظايف سه گانه روحانيت در عرصه جهاد تبيين

 

آيت الله رجبي در همايش جهاد تبيين که روز جمعه 13 اسفند،‌ از سوي دفتر ارتباطات فرهنگي در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) قم برگزار شد با اشاره به کتاب شهداء الفضيله اثر علامه اميني(ره) در بيان مجاهدت علماي گذشته گفت: «روحانيت بدون تبيين معنا ندارد و تاريخ نشان مي دهد بيشترين هزينه و رشادت ها و مجاهدت ها را در اين خصوص روحانيت داشته است و کتاب شهداء الفضيله برخي از اين افراد را نام برده و بررسي کرده است». 

 

رياست موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ادامه با اشاره به ديدگاه آيت الله بروجردي(ره) درباره فلسفه وجودي روحانيت گفت: «ايشان معتقد بود علومي که کسب مي کنيم آن مقداري نافع است که به مردم برسانيم وگرنه جزو علوم نافع محخسوب نمي شود.»

 

ايشان افزود: «اگر جهاد تبيين نباشد، آنچه را که فرا مي گيريم ارزشي نخواهد داشت».
رياست ریاست دفتر ارتباطات فرهنگی در ادامه با اشاره به عرصه هاي سه گانه چهاد تبيين توسط روحانيت گفت: «تبيين مباني فکري اسلامي، تبيين ارزشها، مسائل اخلاقي و معنوي و نيز تبيين مسائل سياسي و اجتماعي و بصيرتي از مهمترين حوزه هايي است که روحانيت مسئوليت سنگيني در قبال آن نسبت به جامعه دارد».

 

وي با اشاره به طرح ولايت به عنوان ميراث ماندگار علامه مصباح يزدي(ره) گفت: «مباني فکر اسلامي و نظام تفکر ديني را حضرت علامه مصباح با طرح ولايت به جامعه تزريق کرد و ما بايد از اين فرصت به وجود آمده براي تبيين و تقويب مباني فکري و اسلامي نهايت استفاده را ببريم».

 

ايشان با اشاره به آيه شريفه «وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً ۚ فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ» گفت:‌ « لِيَتَفَقَّهُوا براي لِيُنْذِرُوا است. هجرت به قم براي اين است که برگرديم و جهاد تبيين کنيم و اين امر بيش از هر چيز بر عهده روحانيت است و همه آن مقدمات و علوم براي اين رسالت اصلي است».

 

ايشان در پايان  تصريح کرد: «روحانيت امروز عذري در کوتاهي نسبت به عرصه هاي سه گانه جهاد تبيين ندارد و بي توجهي به آن فلسفه روحانيت و حوزه ها را زير سوال مي برد».

شندين صوت

مشاهده فيلم