صفحه اصلی ورود جستجو ارتباط با ما
امام حسين(ع):هركس از روى نافرمانى و معصيتِ خداوند كارى را انجام دهد، آنچه را آرزو دارد سريع تر از دست مى دهد و به چيزي که از آن ميترسد مبتلا مى گردد.

هفته‌نامه پرتو

 

شماره 862 هفته نامه پرتو سخن

چهارشنبه 26 اسفند 95

برای دریافت کامل هفته نامه، اینجا کلیک کنید

 

يادداشت

گفتگوی صمیمی دکتر رحیم پور با جوانان (بخش اول)
شاخص‌هاي انقلابي‌گري از نگاه امام خميني(ره)
بيانات ر‌هبر معظم انقلاب
محمدرضا باقرزاده
عبدالصالح شمس‌اللهي

پيوندها

   قبس

 

 

 

 

فعالیت های دفتر پژوهش های فرهنگی

دفتر پژوهشهای فرهنگی دارای 5 بخش می باشد که هر بخش به صورت مستقل فعالیت می نمایند.

بخش های دفتر:
1. بخش ارتباطات برادران
2. کانون طلوع
3. فصل نامه فرهنگ پویا
4. ماهنامه دیدار آشنا
5. بخش ارتباطات خواهران

1. بخش ارتباطات برادران
این بخش توانسته است حدود 3000 نفر از نیروهای ارزشی و ولایی را شناسایی و با آنها ارتباط برقرار نماید.
در این بخش شناسایی نیروهای هدف به دو طریق انجام میشود:
الف) مستقيم؛ به صورت حضوري با انجام مسافرت هايي كه صورت گرفته و با افرادي كه معرفي شده اند حضورًا در محل دفتر ارتباط برقرار شده است .
ب) غير مستقيم؛ با واسطه افراد شناسايي شده وارسال فرم مشخصات و تكميل و بررسي آنها.
 

2. کانون طلوع
کانون طلوع که تشکیل شده از اساتید، پژوهشگران و دانش آموختگان برگزیده مؤسسه آموزشی ـ پژوهشی امام خمینی(ره) در راستای تأکیدات حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) بر ضرورت توجه به جنبش نرم افزاری و تولید فکر و نهایتاً دکترینال کردن فرهنگ مبتنی بر اسلام برای احیای تمدن اسلامی و اهمیت جهاد علمی، اقدام به ترتیب نشست های هفتگی علمی منظم و هدفداری با حضور کارشناسان و متخصصان صاحب نظر در حوزه معارف دینی در محضر استاد فرزانه حضرت آیت الله مصباح یزدی جهت بحث و گفتگو پیرامون مهمترین مسائل مطرح در حوزه فکر و اندیشه و نهایتاً یافتن بهترین و منطقی ترین پاسخ ها جهت مقابله علمی با مبانی نظری اندیشه غرب با بهره جوئی از آبشخور وحی به تولید اندیشه می پردازد. این اساتید بصورت مستمر با اعزام های ویژه به مراکز علمی، دانشگاهی و استانهای کشور و سخنرانی، پاسخگوی شبهات و مسائل روز و دینی می باشند.

3. نشریه پویا
نشریه پویا یک نشریه تحلیلی است که اساسی ترین وظیفه آن تحلیل منطقی، علمی، مستند و مستدل چرایی و چگونگی باورها و رفتارهای دینی و همچنین تحلیل دینی پدیده های گوناگون در حوزه های مختلف زندگی است. به بیان دیگر این نشریه با مقصد دینی سازی و با تقویت و تحکیم رفتارهای دینی در عرصه های گوناگون زندگی می باشد. امید است که مسئولین این نشریه بتوانند در راستای تعمیق و نهادینه کردن ارزش های دینی در جامعه موفق باشند. 

از جمله موضوعاتی که در این نشریه (فرهنگ پویا) به آن پرداخته شده است عبارتند از:
انتشار اباحی گری، هسته ها و پوسته ها، الگوی تشکیلات دینی، روشنفکری در ایران، آفت ها و چالش ها، تئوری هایی برای حل بحران های زیست محیطی مدرنیته، انرژی هسته ای، اگر انقلاب نمی کردیم، کنیزکان سازمانی، اصلاح طلبی و بلا گردانی از منافقین، دهکده جهانی و ناگفته های 1400 ساله، ولایت فقیه یا ولایت بر فقیه، چرا ولایت فقیه دوره ای نیست؟، مردم سالاری دینی در برابر لیبرال دموکراسی، ایران پس از انتخابات هفتم، مردمی از قبیله محمد، هیچ کاری برای پیامبر نکرده ایم، روشنفکری، ما هستیم پس انقلاب می کنیم و .....

4. نشریه دیدار آشنا
دیدار آشنا ماهنامه ای است فرهنگی اجتماعی که با هدف ترویج ارزش های حیات بخش اسلامی و دفاع از آموزه های زندگی آموز دینی منتشر می شود جهت ایجاد ارتباط با نسل جوان و نوجوان جامعه و تغذیه فکری آنان که در تیراژ متوسط 5000 جلد در ماه منتشر می شود و بعضی از شماره های آن تا 20000 جلد هم منتشر شده است.
و مسئولین این بخش سعی کرده اند تا بتوانند جهت تقویت ارزش ها به تقویت و تعمیق آن نیز بپردازند. در این نشریه به مقالات فرهنگی، اجتماعی، بازآفرینی و استان های مذهبی، ارائه نثرهای ادبی، شرح سوره های قرآنی، طنزهای اجتماعی، مصاحبه، اخبار حجاب، ولایت، محرم، مد، گلدکوئیست، ماهواره و ... پرداخته شده است.
تنوع نویسندگان، توجه به نیازهای واقعی نسل جوان، ارائه بخش های جدید، دقت در ساختارهای زیباشناختی شکلی، رعایت معیارهای مطبوعاتی مرسوم مجلات جوانان و ... از ویژگی های ممتاز شماره های جدید این نشریه می باشد.

5. بخش خواهران
با توجه به نقش فرهنگ سازی زنان و نقش آفرینی آنان در عرصه های مختلف خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و... و از سوی دیگر با توجه به اینکه مهاجمان فرهنگی، نوک تیز حملات خود را متوجه زنان نموده اند و تلاش های بی امان و گسترده دشمن برای استحاله فرهنگی بانوان و همسان سازی فرهنگ زن مسلمان با فرهنگ غرب، مسئولین دفتر را بر آن داشت که به مسأله زنان و ارتقاء سطح علمی، فکری، اعتقادی آنان اهتمام ویژه داشته باشد.
به همین جهت واحد خواهران جهت ارتقاء سطح بینش و آگاهی زنان و بهره گیری از توانمندی های آنان در پیشبرد فرهنگ غنی اسلام، فعالیت های خود را با استمداد و یاری خداوند آغاز نموده است.
 

بخش ارتباطات این دفتر تاکنون توانسته است با بیش از 700 نفر از خواهران موثر در سراسر کشور ارتباط برقرار نموده و برای آنها در مواقع نیاز محصولات فرهنگی ارسال می نماید و به طور متوسط در همایش های دفتر پژوهشهای فرهنگی 70 نفر از این نیروها شرکت می نمایند.
طرح هایی مانند:
1. نیلوفران
2. زمينه سازي جهت تهيه طرح جامع علمي ـ كاربردي مهدويت
3. برنامه پيشنهادي نوسازي فرهنگي زنان به عنوان فرهنگ سازان جامعه در دولت اسلامي
4. طرح مجمع قرآن پژوهان نوجوان ويژه فرزندان اساتيد
5. طرح اجمالي شناسايي زنان نخبه سراسر كشور
6. طرح ريحانه برنامه‌اي براي ارتقاء سطح آموزش، فرهنگ و مهارت‌هاي زندگي زنان
7. طرح مقابله محلي با ناتوي فرهنگي با بهره گيري از روش اقدام پژوهي مشاركتي
8. آگاهي اجمالي بر ناتوي فرهنگي «چيستي‌ها و چرايي‌ها»
 

از ابتدا تاکنون طرح های مختلفی توسط واحد خواهران تهیه شده است و بعضی از این طرح ها به اجراء در آمده است.
بخش آموزش نیز فعالیت هایی مانند مهدویت را برگزار نموده است.
 

در پژوهش هم تا به حال 3 عنوان کتاب:
1. كتاب «زنان و برنامه تربيتي اسلام»
2. کتاب «پوشش و آرايش از ديدگاه پيامبر اعظم(ص)»
3. کتاب «زن منتظر و منتظرپروری») به چاپ رسانده
و همچنین جزوات: 1ـ قبض و بسط 2 ـ نظري اجمالي به مباني معرفت ديني (تبيين و بررسي براهين اثبات خدا) 3 ـ مهدويت در قرآن 4 ـ مهدويت از ديدگاه فرق اسلامي 5 ـ جهاني سازي حكومت امام زمان6 ـ بايسته‌هاي تبليغ فرهنگ مهدوي 7 ـ مباني پژوهش در قرآن 8 ـ نيم نگاهي به جنبه‌هاي تربيتي و روان شناختي در روايات انتظار 9 ـ حديث شناسي 10 ـ زنان و حكومت جهاني حضرت مهدي(عج)