صفحه اصلی ورود جستجو ارتباط با ما
امام حسين(ع):هركس از روى نافرمانى و معصيتِ خداوند كارى را انجام دهد، آنچه را آرزو دارد سريع تر از دست مى دهد و به چيزي که از آن ميترسد مبتلا مى گردد.

هفته‌نامه پرتو

 

شماره 862 هفته نامه پرتو سخن

چهارشنبه 26 اسفند 95

برای دریافت کامل هفته نامه، اینجا کلیک کنید

 

يادداشت

گفتگوی صمیمی دکتر رحیم پور با جوانان (بخش اول)
شاخص‌هاي انقلابي‌گري از نگاه امام خميني(ره)
بيانات ر‌هبر معظم انقلاب
محمدرضا باقرزاده
عبدالصالح شمس‌اللهي

پيوندها

   قبس

 

 

 

 

اخبار داخلي

شهید بهشتی و راز سر به مهر مذاکره با آمریکا

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی، طی دو سال گذشته جریان رسانه‌ای آمریکایی_انگلیسی کوشیده با داستان‌سرایی‌های جدید، روایتی تازه از انقلاب اسلامی و چهره‌های اصلی انقلاب را مطرح کند. مهم‌ترین هدف بی‌بی‌سی و ضدانقلاب از این جنجال‌سازی‌های رسانه‌ای هم این است که به مخاطبین خود «تناقض حرف و عمل چهره‌های اصلی انقلاب در آمریکاستیزی» را القاء کنند و اثبات کنند «آمریکاستیزترین انقلابیون» از قضا همان‌هایی هستند که دنبال «سازش پشت پرده با آمریکا» بودند.

رهبری و مشکلات اقتصادی

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی ، طبق اصل 110 قانون اساسی 9 وظیفه برعهده رهبری است.از میان این نه وظیفه،تعیین‌ سیاست‌های کلی‌ نظام و نظارت بر آن،فرماندهی کل قوا سه از اصلی‌ترین وظایف رهبریست.

معيار هاي حکومت اسلامي از نظر امام(ره)

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی ، امام خميني شخصيتي بود كه از نظر كمال عقلاني،‌سيادت، شجاعت، زيركي،‌اعتدال جسماني، برخي ذوقها در شعر و ادبيات و ... زبانزد خاص و عام بود. از نظر علمي نيز از جمله نوادري بود كه فقه، اصول ، فلسفه،‌اخلاق، عرفان، رجال، تفسير، سياست، علوم اجتماعي و مردم شناسي را در حد اعلاي آن در خود جمع كرده بود و مهمتر از همه در بعد اخلاق و رفتار او جامع اضداد بود.

سازش انقلاب اسلامي با آمريكا و انگليس

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی ، انقلاب اسلامي ايران از نخستين روزهاي پيروزي خود آماج حجم عظيمي از تحليل ها در مورد علل وقوع و پيروزي آن در سرزميني بود كه به قول كارتر«جزيره ثبات» آمريكايي ها به شمار مي رفت،اين حجم از تحليل ها و نتايجي كه گاه با يكديگر صد و هشتاد درجه تعارض دارد در انقلاب هاي دنيا بي نظير مي باشد(براي مطالعه در اين زمينه رك:بازخواني علل وقوع انقلاب اسلامي در سپهر نظريه پردازي ها، مصطفي ملكوتيان، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي)

جهاد کبیر

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی ، شکست دولت آمریکا و اذنابش در این مرحله از جنگ نرم،بازهم آنها را مأیوس نکرده و موجب نشده دست از توطئه های خود بردارند و واقعیت قدرتمندانه و شکست ناپذیر انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی را پذیرا گردند."فَلَا تُطِعِ الْکَافِرِینَ وَجَاهِدْهُم بِهِ جِهَادًا کَبِیرًا"[1]
«پس از کافران فرمان مبر و به حکم قرآن با آنان جهاد کن ،جهادی کبیر.»

فساد قبل و بعد از انقلاب

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی ، اخيرا برخي در فضاي مجازي ضمن نشر اين عبارات در صدد القاء پيام خاصي هستند مبني بر مقايسه دوران كنوني با دوران نظام فاسد شاهنشاهي و حال آنكه اگر چه اصل وجود فساد در هر دو مقطع يك واقعيت غير قابل انكار است اما ميان دو دوران تفاوت فاحشي وجود دارد چرا كه در آن مقطع اساس نظام سلطنت نظام فاسدي بود و شاه و اطرافيانش خود غرق در مفاسدي بودند كه باعث به تاراج رفتن ثروت هاي ملي مي گرديد و حال آنكه نظام جمهوري اسلامي نظام عادلانه اي است كه اگر چه در درون آن برخي سوء استفاده گران گرفتار مفاسدي شده اند اما نظام و به ويژه رهبران آن نه تنها هرگز گرفتار مفاسد نشده اند بلكه با قا

شخصيت و تفكرات شهيد آويني در حکومت اسلامی

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی، شهادت سيدمرتضي آويني و اعطاي لقب «سيد شهيدان اهل قلم» از سوي رهبر انقلاب به ايشان نقطه عطفي در مسائل فرهنگي كشور است. در اين راستا خواندن نظرات برخي از ياران آويني درباره نظر رهبر انقلاب به ايشان خواندني است: اوايل سال 66 پس از شهادت تعدادي از همكارانمان با حضرت آيت‌ الله خامنه‌اي ديدار داشتيم. ايشان در اين ديدار خصوصي حدود يك ساعت درباره‌ي برنامه‌ي روايت فتح صحبت كردند و بيش از هر چيز روي متن برنامه‌ها تأكيد فرمودند.

امام خميني(ره) و آزادي حجاب

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی ، از ابتداي شكل گيري مبارزات خويش به صورت صريح و قاطع بر لزوم رعايت صحيح آموزه ها، ارزشها و موازين اسلامي تاكيد داشتند. به عنوان نمونه در مورد حجاب بر خلاف آنچه كه ادعا شده ايشان در مصاحبه خود به آزادي حجاب در جمهوري اسلامي، اشاره كرده اند، مروري بر بيانات و مصاحبه هايي كه در آن مقطع زماني انجام گرديده مبين عدم صحت چنين ادعايي است. در ادامه به اين موارد مي پردازيم: يكم .

قطعنامه‌ی ۵۹۸ به روایت رهبر انقلاب

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی ، گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مورد قطعنامه‌ی ۵۹۸ به مناسبت سالگرد پذیرش آن منتشر شد: کاسه‌ی شهد و شیرینی به جای کاسه‌ی زهر...

خدمت ها و خیانت های پهلوی

به گزارش دفتر ارتباطات فرهنگی ، در اينكه در رژيم گذشته طرح ها و پروژه هايي در كشور ساخته يا طراحي شده ترديدي وجود ندارد،اما نكته اي كه بايد مورد توجه قرار بگيرد اين است كه آيا همه آنچه در اين زمينه صورت گرفته است در راستاي خدمت به كشور و مردم بوده يا برخي از آنها اهداف ديگري را دنبال مي كرده است؟به نظر مي رسد برخي از طرح هايي كه در كشور در دوران پهلوي انجام شد،بيش از آنكه به منافع كشور و مردم توجه داشته باشد،در راستاي منافع قدرتهاي استعماري بود كه نمونه بارز آن احداث راه آهن توسط رضا شاه در كشور است كه به عنوان يكي از اقدامات شاخص وي برشمرده مي شود در حالي واقعيت چيز ديگري بود.